ورود کاربرانعضویت کاربران

برش استیل

لیزر امروزه در بسیاری از حرفه ها از صنعت تا پزشکی به کار گرفته میشود از کاربرد های لیزر در صنعت میتوان به اعمال برش به وسیله ی آن بر روی وسایل مختلف اشاره نمود. یکی از این وسایل ، وسایل استیل می باشد. در ادامه با ما در شرکت برش لیزر همراه باشید تا در زمینه ی برش لیزر استیل بیشتر بدانید.

هر جسم استیل که که مایلید تا به اشکال و قطعات مختلفی برش داده شود باید به وسیله ی لیزر این کار انجام شود. برش لیزر استیل به وسیله ی تابش لیزر از یک خروجی قوی لیزر بر روی سطح جسم انجام میشود. پس از تاباندن لیزر بر روی استیل با توجه به قدرت لیزر و برشی که قرار است بر روی آن داده شود و همچنین قطر استیل مورد استفاده برش باعث آب شدن و یا سوختن قسمت مورد نظر شود.

اولین دستگاه برش لیزر در سال 1965 صرفا به جهت برش بر روی قالب های الماس ساخته شد پس از آن رفته رفته با به کار بردن مواد مختلف در تولید لیزر های مختلف اینک میتوان بر روی هر نوع فلزیا ماده ی دیگری مانند پارچه و چرم نیز برش ایجاد کرد، برش استیل نیز یکی از این انواع برش می باشد.

برای انجام برش لیزر استیل ابتدا اشعه لیزر را آماده میکنند. برای این کار مواد مولد لیزر به وسیله ی تحریک تحریک به وسیله جریان الکتریکی یا تابش لامپ تهیه میشود و پرتو ایجاد شده با استفاده از تکه های آینه به کار رفته در دستگاه منعکس می شود تا انرژی لازمه جهت انجام برش را به دست آورد.  و توسط لنز که در سر دستگاه قرار دارد به نقطه مربوطه تابیده میشود این لنز توانایی آنرا دارد که اشعه را تا 23/0 میلیمتر کوچک کند.

برش استیل مزایایی دارد که به آنها اشاره خواهیم نمود. با استفاده از برش استیل دیگر شاهد لبه دار شدن قسمت های برش داده شده نخواهیم بود و این مهم ترین مزیت استفاده از برش لیزر استیل در برابر برش های مکانیکی گذشته است. با توجه به اینکه در برش استیل پرتو لیزر با دقت و اندازه های تعریف شده عمل میکند میتوان نظم بهتری را در اینگونه برش ها دید.

برای برش استیل بنا بر قطر استیل از دو نوع ماده ی اولیه ی co2 و ND و ND-YAG برای تولید لیزر استفاده میکنند که هر کدام کارایی خاص خود را دارد. از co2 علاوه بر استیل برای سایر فلزات مانند فولاد و آلومینیوم، تیتانیوم کاغذ و.. نیز اسفاده میشود و YAG هم برای برش لیزر استیل و هم برای حکاکی بر روی فلزات و سرامیک ها مورد استفاده قرار میگیرد.

لیزر ها عموما تولید کننده گرما هستند برای اینکه گرمای تولید شده به دستگاه و قطعات آن اسیبی وارد نکند به وسیله ی سیستم خنک کننده گرمای آن به بیرون از دستگاه منتفل میشود. نقش آب در این سیستم کاهش دهنده ی دمای ایجاد شده می باشد

روش برش استیل

  • برش ذوبی به همراه دمیدن گاز پرفشار:  در این روش که بیشتر برای فلزات استفاده میشود ابتدا به صورت نقطه ای دمای جسم را تا حد ذوب بالا برده و بلافاصله با استفاده از یک گاز که معمولا هوای معمولی می باشد با ضربه ای ناگهانی نسبت به زدودن مواد ذوب شده اقدام میشود.

مصرف انرژی

برای آنکه برش استیل مناسبی داشته باشید باید به این نکته توجه داشته باشید که دستگاه های لیزری بازدهی 5 تا 45 درصدی دارند و مصرف برق بالایی برای تولید لیزر مورد نیاز خواهند داشت و بازدهی آنها به نوع ماده ف ضخامت و روش و نرخ برش بستگی دارد

نرخ تولید و برش

برای آنکه بالاترین نرخ برش را در برس استیل داشته باشید باید به ضخامت ماده و خواص آن در کنار نوع فرایند توجه شود. این نکته که لیزر 30 برابر بیشتر از یک اره استاندارد کارایی دارد قابل توجه می باشد. استفاده از دستگاه های CNC با توجه به هدایت آنها توجه کامپیوتر این نوید را میدهند که محصولات برش خورده ی یکسانی پس از برش لیزر استیل حاصل شود.

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
10 / 10
از 1 کاربر