ورود کاربرانعضویت کاربران

برش فلزات

از زمان های قدیم، روش های مختلف برش فلزات بر اساس محصول فلزی که تولید می شود وجود داشته است. این روش ها قدمت زیادی داشته و از روش های اصلی برشکاری محسوب می شوند. برشکاری فلز به منظور تغییر در ابعاد قطعات فلزی توسط بریدن قسمت های اضافی می باشد.  عملیات برش کاری به روش های مختلفی صورت می گیرد. اولین روش برشکاری، با تولید براده می باشد که مثلاً در سوراخ کاری از این روش استفاده می شود. روش بعدی برش فلزات با حرارت بوده که در این روش ورق های فلزات بوسیله شعله گاز بریده می شوند. روش های جدیدی نیز برای برشکاری وجوددارد.

  • فرزکاری

از قدیمی ترین روش های برش فلزات ، فرزکاری می باشد. فرز دارای یک کله گی بوده که کنترل آن به دو روش دستی و یا اتوماتیک امکان پذیر می باشد. اسپیندل نیز در کله گی نصب می شود و وظیفه نگه داشتن ابزار و چرخش آن ها را در سرعت های مختلف و در حول محور Z دارد. فرز توسط میز مخصوصی نگه داشته می شود و می تواند در حول محورهای X و Y حرکت کند.

برش فلزات

  • تراشکاری

برای تولید قطعات گرد و مخروطی شکل و دارای سطح مقطع دایره ای شکل از تراشکاری استفاده می شود. با این روش همچنین می توانید کارهای پیچ زنی، گوشه زنی، بورینگ و سوراخکاری و بسیاری دیگر از کارها را انجام داد.

  • رزوه زنی

روزنه زنی یکی دیگر از انواع برش فلزات است. روش های مختلفی برای رزوه زنی و تولید پیچ و مهره وجود دارد. برای تولید انواع پیچ و مهره از قلاویز و حدیده، پیچ زنی و با استفاده از دستگاه فرز یا تراش، رولینگ و فرمینگ استفاده می شود. قلاویز برای تولید رزوه های داخلی و مهره قابل استفاده می باشد و از حدید نیز برای تولید پیچ ستفاده می شود.

  • سنگ زنی

برداشتن ماده از روی قطعه به وسیله سایش انجام می پذیرد و به این وسیله سطوحی با کیفیت بالا تولید می شود. با استفاده از سنگ زنی ضخامت باربرداری کم انجام می شود.

  • سمباده زنی

این روش مشابه سنگ زنی بوده با  این تفاوت که مقدار باربرداری کمتر از سنگ زنی می باشد و نوع سمباده با توجه به نوع قطعه و هدف مورد نظر فرد از نوع سخت و نرم انتخاب می شود.

  • برش فلزات با  لیزر

از روش های جدید برش فلزات می توان به استفاده از لیزر اشاره کرد که در آن از اشعه لیزر برای برش استفاده می شود که یکی از با کیفیت ترین روش های برش فلزات محسوب می شود. در این روش قطعه فلزی با استفاده از پرتو لیزر یا اشعه ایکس به شکل کنترل شده برش می خورد. در حال حاضر لیزر یکی از پرکاربرد ترین، باکیفیت ترین و پر سرعت ترین روش های برش محسوب شده و محدودیت های برش فلزات را به حداقل رسانده است.

  • هواگاز

این روش برش فلزات برای برش آهن و فولاد استفاده می شود و برای ایجاد لبه های برش دقیق از این روش استفاده می شود.

  • پلاسما

برای برش فلزات استفاده از روش پلاسما سرعت بالاتری نسبت به هواگاز دارد. انواع متنوع روش برش پلاسما این روش را برای کاربردهای متنوعی قابل استفاده کرده است.

  • واترجت

واترجت با استفاده از فشار آب، لبه های برش بسیار دقیقی را تولید می کند. در این روش برش فلزات لبه ها از لیزر نیز دقیق تر برش می خورند و برای هر ضخامتی بهترین کیفیت را تولید می کند.

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
10 / 10
از 1 کاربر