ورود کاربرانعضویت کاربران

برش لیزری فلزات

برای برش اجسام توسط لیزر از اشعه لیزر استفاده می شود که بیشتر در صنعت کاربرد دارد. اشعه لیزر یک خروجی پر قدرت است که برروی محدوده ای که قرار است برش داده شود می تابد و قسمت مورد نظر را می سوزاند و ذوب یا تصعید می کند و مواد  اضافی ذوب شده یا بخار شده به وسیله فشار گاز از روی جسم پاک می شوند. از لیزر برای برش و حکاکی قطعات فلزی و غیر فلزی در صنعت استفاده می شود که در اینجا توضیحاتی راجع به برش لیزری فلزات ارائه می دهیم.

برای برش فلزاتی با ضخامت پایین و دقت بالا می توان از برش لیزری فلزات استفاده نمود. دستگاه های لیزری نیز هستند که می توانند فولاد با ضخامت بالا را برش دهد اما هزینه بالایی دارند و معمولاً برای برش لیزری فلزات با ضخامت بالا از آن ها استفاده نمی شود. برش لیزری فلزات دارای محاسنی می باشد که به اختصار را جع به آن ها توضیحاتی ارائه می دهیم:

برش لیزری فلزات

میزان دقت:

پرتو لیزر دارای قطر کمی می باشد بنابراین برش را با دقت بالایی انجام می دهد که هیچ روش دیگری دارای چنین دقتی نمی باشد حتی واترجت. بنابراین در مواردی که شکافی که باید ایجاد شود دارای ضخامت کم است و تلورانس ها باید به شکل دقیقی باشند استفاده از برش لیزری فلزات بهترین روش محسوب می شود.

عدم ایجاد پلیسه و کیفیت برش :

در اکثر موارد برش حاصل از پرتو لیزر بسیار تمیز و بی نقص است و به علت اینکه از ابزار برداشتن براده در آن استفاده نمی شود پلیسه در فلز تولید نمی شود، البته در برش فلز آلومینیوم با لیزر امکان ایجاد پلیسه وجود دارد.

عدم ایجاد آلودگی صوتی:

به علت استفاده از بسیاری از ابزارها در انجام برش های مختلف سرو صدای زیادی در برش ایجاد می شود ولی در برش لیزری به علت عدم استفاده از این ابزار پرسروصدا، صدایی بسیار کم توسط لیزر تولید می شود که اذیت کننده نمی باشد.

برش لیزر برروی فلزات

سرعت مناسب:

برش لیزری علاوه بر اینکه میزان کیفیت بالایی در برش دارد نسبت به بسیاری دیگر از روش ها از سرعت بالاتری نیز بهره می گیرد.

یکی از دستگاه های برش لیزر که بسیار قوی عمل می کند لیزر فیبر نام دارد که در صنعت فلزات بسیار پیشرفت کرده است و همچنین نیز در حال پیشرفت می باشد. این دستگاه برشی با کیفیت و سرعت بالا ایجاد می کند و از استحکام مناسبی نیز برخوردار می باشد به طوری که عمری معادل 100000ساعت داشته و هزینه تعمیر و نگهداری کم و همچنین مصرف انرژی پایینی دارد

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
9 / 10
از 5 کاربر